Zajęcia “Bezpieczne zachowania w sieci”

• Autor: bartosz-rygalski
  • 10 maja 2021

Od połowy kwietnia w Szkole ŻAGLE w Międzylesiu w klasach 4-7SP–1LO oprócz tradycyjnych zajęć dydaktycznych realizowany jest bardzo ciekawy i ważny projekt edukacyjny inicjatywy „Sieć na kulturę” pod wspólna nazwą: „Bezpieczne zachowania w sieci”. Składa się on z piętnastu 90-minutowych spotkań w małych grupach (każda klasa podzielona jest na dwie grupy), podczas których trenerzy projektu, czyli wybrani i przeszkoleni nauczyciele naszej szkoły, realizują multimedialne zajęcia przybliżające zasady odpowiedzialnego i bezpiecznego korzystania z walorów cyfrowego świata.
Podczas zajęć, uczestnicy mogą dowiedzieć się m.in. czym różni się trollowanie od hejtowania, czy do phishingu potrzebna jest wędka, jak rozpoznać scam, jak uchronić się przed groomingiem, dlaczego warto postępować zgodnie z netykietą, czy choćby czemu warto korzystać z połączeń szyfrowanych.
Bogate w treści prezentacje trenerów i płynąca z niej wiedza potęgowana jest przez wciągające zadania, które uczniowie realizują indywidualnie lub w małych podgrupach, a całość ilustrowana często nieoczywistymi materiałami wideo: od klipów kampanii społecznej „Czego nie robisz w realu- nie rób w sieci” przez części rządowego projektu „Bądź z innej bajki” po fragmenty popularnych filmów i seriali (np. „Powrót do przyszłości” czy „Ranczo”).
„Ważne treści, podane w przystępnej formie i to w chwili, gdy duża cześć naszej zawodowej, naukowej, społecznej a nawet sportowej aktywności przeniesiona została się do świata wirtualnego implikuje twierdzenie, że nie można było znaleźć lepszego czasu na realizację tego potrzebnego projektu niż obecny!” – to opinia jednego z trenerów projektu, pana Huberta Dziuby.
Mamy nadzieję, że wysiłki trenerów w przekazywaniu doświadczenia oraz wiedzy zaprocentują w postaci zwiększenia wiadomości i świadomości w zakresie internetowego bezpieczeństwa naszych podopiecznych, co z kolei pozytywnie wpłynie na powstanie i utrwalenie prawidłowych nawyków właściwego korzystania z dostępnych nam dobrodziejstw technologii cyfrowej.