UKS ŻAGLE 2013/14

Piłkarze z głową

Piłka nożna to taka piękna gra, w której kopie się nogami a wygrywa głową – powiedział red. Cezary Kowalski, komentator Polsat Sport podczas dorocznego Turnieju Niepodległościowego organizowanego przez Uczniowski Klub Sportowy „Żagle”. Red. Kowalski podkreślił, że niezwykle istotne w tej dyscyplinie sportu jest myślenie. Umiejętność przewidywania, umiejętność odczuwania tego, co odczuwa twój partner w zespole, a także twój rywal, dają ogromne możliwości – mówił gość Turnieju Niepodległościowego. – Można dzięki temu nadrobić także pewne braki fizyczne: nie jesteś zbyt szybki, ale masz umiejętność przewidywania i dzięki temu już uzyskujesz przewagę. Przykładem takiego zawodnika, który „gra głową” jest słynny Xavi Hernández z Barcelony.

W rozgrywanym z okazji Dnia Niepodległości turnieju w tym roku szkolnym drużyna UKS „Żagle” zdobyła drugie miejsce ulegając jedynie drużynie z Sulejówka – obrońcy tytułu z poprzedniego roku. Startowało dwanaście zespołów.

Piłkarze odważni

Kilkanaście dni później dla drużyn z rocznika 2005 UKS „Żagle” zorganizował nietypowy „Turniej dla odważnych”.  30 listopada 2013 młodzi piłkarze spotkali się w Muzeum Powstania Warszawskiego, zaś w niedzielę wzięli udział w rozgrywkach w Falenicy. Chłopcy zgromadzeni w sali Małego Powstańca dowiedzieli się między innymi, czym była II wojna światowa, a także na czym polegała odwaga Polaków, którzy brali w niej udział. Następnie zwiedzali wystawę, oglądając zdjęcia, broń, mundury i oczywiście samolot Liberator. Nazajutrz rozegrali turniej według formuły bezpunktowej i ostatecznej klasyfikacji. Całość przebiegała w przyjaznej atmosferze i duchu fair play. Mogliśmy zobaczyć wiele pięknych akcji, goli oraz interwencji bramkarzy. Na koniec został także rozegrany mecz między trenerami a reprezentacją Rodziców – mówi trener, p. Mateusz Nagórski. W rozgrywkach wzięły udział zespoły: Cracovii, FAMP Celestynów, Polonii, SF Wilanów, Warszawskiej Akademii Piłki Nożnej oraz dwie drużyny gospodarzy UKS „Żagle”.

Piłkarze na Mazowszu

Wielkim sukcesem drużyny UKS „Żagle” rocznika 2004 zakończył się udział w największym młodzieżowym turnieju piłki nożnej o Puchar Tymbarku. Po przejściu kolejnych faz rozgrywek nasi piłkarze doszli do fazy wojewódzkiej i znaleźli się w ósemce najlepszych zespołów Mazowsza.

Szermierze i żeglarze

Regularne treningi rozpoczęły wiosną sekcja szermiercza pod kierunkiem mistrza Polski Piotra Sadowego oraz klub żeglarski gimnazjalistów.

 

W szachy …

Siódme miejsce naszego ucznia, Janka Górala w szachowym Pucharze Polski do lat ośmiu (i kwalifikacja na na Mistrzostwa Europy w Batumi w Gruzji) to największy tegoroczny sukces sekcji szachowej UKS „Żagle”.

W tym roku rozegrano także X jubileuszowy Turnieju Szachowy o tytuł Mistrza Szkoły. Wzięło w nim udział 47 uczniów. 8 marca 2014 zmierzyli się oni w dwóch kategoriach wiekowych: „Beniamin” (klasy 0-3) i „Junior” (klasy 4-6). Zwycięzcą w turnieju okazał się Jacek Rak, który tym samym, po raz pierwszy w historii szkoły, obronił tytuł zdobyty rok temu. W kategorii „Junior” zwycięstwo wywalczył Piotr Trzeciak, który mimo wysokiej gorączki okazał się bezkonkurencyjny.

… i na macie

Reprezentant UKS „Żagle”, Aleksander Nasiłowski z klasy 2A zajął pierwsze miejsce w VII Turnieju Judo „Kuźnia Młodych Talentów” w kategorii 44, 7 kg. III miejsca zajęli Bernard Kruk 29 kg i Adam Kałużyński 28 kg.

Dwudziestu chłopaków z klas starszych (4-6) szkoły podstawowej i gimnazjum wzięło udział w pierwszych szkolnych zawodach judo. W finale gimnazjum spotkali się Benek Kula z II G i Kacper Muliński z III G. Stoczyli oni pasjonującą i bardzo wyrównaną walkę. Benek wykonał swoje ulubione trzymanie tate shiho gatame i tuż przed końcem walki rozstrzygnął o jej wyniku na swoją korzyść – pisze sędzia i organizator turnieju, p. Michał Zaborowski. –  Wśród najmłodszych uczestników turnieju triumfował Stanisław Zapała z 4B przed Piotrem Wilkiem z 4A. Zmagania klas piątych i szóstych wygrał Mikołaj Zakrzewski przed Krzysztofem Mulińskim i Michałem Szymańskim.

Bieg historyczny

Siła mięśni, bystrość wzroku,  orientacja w terenie i…w historii – te umiejętności sprawdzali licealiści w pierwszych Mistrzostwach Liceum w biegu na orientację: „Orientuj się!”.

Licealiści mieli do przebycia ok. 5 km trasę, na której musieli odnaleźć 7 punktów kontrolnych- dysponując jedynie mapą zorientowaną na starcie – pisze p. Hubert Dziuba, organizator mistrzostw i nauczyciel wf. – Na każdym punkcie zawodnicy musieli odpowiedzieć na przygotowane przez p. Michała Marszała pytania z dziedziny historii wojny domowej w Hiszpanii (temat aktualnie omawiany w 1 LO), posiłkując się informacjami uzyskanymi na poprzednim punkcie. W ten sposób startujący poddawani byli dwóm sprawdzianom jednocześnie: wytrzymałości fizycznej i wiedzy historycznej.