UKS 2014/2015

Zwyciężyliśmy przede wszystkim dzięki ofiarnej obronie, ogromnej woli walki i ambicji wszystkich zawodników (11 wspaniałych zagrało w finałowym spotkaniu), którzy do samego końca wierzyli w zwycięstwo. I udało się! – pisze trener, p. Mateusz Nagórski o pierwszym w historii zwycięstwie drużyny „Żagli” w organizowanym przez Uczniowski Klub Sportowy dorocznym Turnieju Niepodległościowym. Jeden z ojców naszych zawodników zauważył, że niektórzy chłopcy przed rozstrzygającym meczem poszli do kaplicy: Szukali wzmocnienia i najwyraźniej je znaleźli – mówi.

W roku szkolnym 2014/2015 turniej odbył się 15 listopada 2014 i wzięło  w nim  udział 12 drużyn. Oprócz rywalizacji sportowej oraz wątków patriotyczno-historycznych, zespoły uczestniczyły w konkursie matematycznym. Trenerzy UKS Żagle przeprowadzili również z każdą drużyną specjalną grę „Raz, dwa, trzy decydujesz Ty”, w której młodzi piłkarze mogli odkrywać wartość i wagę wolności.

 

Z kolei na przełomie lutego i marca UKS Żagle zorganizował kolejny Turniej im. Żołnierzy Wyklętych.

Walka o zwycięstwo toczyła się do ostatniego spotkania pomiędzy UKS Żagle II a Polonią Warszawa. Decydujące spotkanie było bardzo zacięte, hala głośno dopingowała. Ostatecznie zwyciężyliśmy 2:1 i zostaliśmy zwycięzcą całego Turnieju. Było to wydarzenie nie tylko sportowe, ale również edukacyjne, kulturalne i patriotyczne. Podczas wieczornicy młodzi piłkarze poznali postać Henryka Kończykowskiego ps. Halicz, powstańca warszawskiego oraz żołnierza wyklętego. Wysłuchali także koncertu chóru prowadzonego przez p. Zbigniewa Siekierzyńskiego.

 

Liderzy w lidze

 

Młodzi piłkarze z szóstej i piątej klasy zakończyli świetną rundę jesienną! Chłopcy bezapelacyjnie zajęli  pierwsze miejsce w swojej lidze. Osiągnęli również najlepszy bilans bramkowy. Zwycięstwo dało awans do wyższej klasy rozgrywkowej!

 

Pasja, radość i systematyczna praca przynoszą owoce – mówi trener Mateusz Nagórski. – Widoczne są indywidualne postępy zawodników, ale również bardzo poprawiła się gra drużynowa. To duży sukces chłopaków. W każdym meczu grali odważnie i walecznie.

Sukces rodzi sukces

Świetna zabawa, wspaniałe doświadczenia okraszone jest słodkim smakiem zwycięstw, który pokazuje, że ciężka praca się opłaca, potęgując jednocześnie głód przyszłych sukcesów  – tak nauczyciel wf, p. Hubert Dziuba podsumowuje start naszych pływaków w Otwartych Mistrzostwach Józefowa o puchar Burmistrza. Uczniowie klas 2 i 3 G. zdobyli jeden złoty, dwa srebrne i jeden brązowy medal.

„Żaglowcy” zdobyli również trzecie miejsce na dzielnicowych mistrzostwach gimnazjum  w pływaniu, a na mistrzostwach szkół podstawowych dzielnicy Wawer znaleźli się na 6 miejscu osiągając trzy rekordy życiowe.

Judocy na podium

Pięciokrotnie stawali na najwyższym podium najmłodsi zawodnicy walczący w Lidze FUNNY JUDO w ramach Warszawskiej Olimpiady Maluchów. Dwukrotnie nasi chłopcy zajmowali drugie miejsce i trzykrotnie trzecie miejsce. 

Doświadczyłem emocji i dumy na niespotykanym dotąd poziomie – mówi o sukcesie swojego syna Mikołaja p. Tomasz. Natomiast p. Jacek tak opisuje udział syna w zajęciach sekcji judo UKS Żagle oraz jego starty w zawodach WOM Funny Judo:

Po pierwsze cieszę, że Benio podejmuje zmagania, które choć wymagają siły, przede wszystkim zmuszają do przestrzegania zasad i to w sytuacjach maksymalnego pobudzenia, jak to ma miejsce podczas walki. Po drugie czuję radość i dumę z jego zwycięstw, bo wiem, że na macie w żaden sposób mu nie pomagam, a więc wiem, że wygrana jest wynikiem pracy trenera i mojego syna, a ja mogę mu co najwyżej towarzyszyć. W szczególny sposób przygotowuje to nas obu do jego przyszłej samodzielności. Po trzecie nawet najmłodsi zawodnicy są przez Trenera i sędziów traktowani bardzo serio. Ogromnie podoba mi się, że zawsze podczas zawodów są pod krawatem i bez taryfy ulgowej czuwają nad przestrzeganiem reguł tak jak podczas „dorosłych” zawodów.  Udział w treningach i zawodach daje mocny komunikat: To, co robisz, ma znaczenie. I w końcu mój syn zmusza mnie do zaangażowania się w uprawnianie jakiegoś sportu, bo pokazuje, jaka radość płynie z jego uprawiania i przywodzi wspomnienia z dawnych lat, gdy sam jeszcze trenowałem.

 

Przemyślane posunięcia

Uczeń klasy 2b Janek Góral zakwalifikował się do finałów szachowych Mistrzostw Polski Juniorów. Janek zajął szóste miejsce w półfinałach osiągając swój życiowy sukces. Janek zajął również II miejsce w XIX Szachowym Turnieju Niepodległości dla dzieci do lat 8 w Klubie Mieszkańców WSBM Chomiczówka Warszawa, 4 miejsce w Warszawskiej Olimpiadzie Młodzieży w szachach klasycznych. Natomiast Aleks Lukosek z 5b wygrał I Turniej Szachowy Dwujęzycznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Warszawie-Wesołej.

 

Nasi mali szachiści po raz pierwszy brali udział na tak wielkiej imprezie. Mimo stresu nie przestraszyli się przeciwnika – pisze p. Mariusz Tkaczyk o występie „Żaglowców”  w Mistrzostwach Mazowsza Przedszkolaków oraz Mistrzostwa Mazowsza dzieci do lat 7 w szachach.

 Naszą szkołę reprezentowało 5 uczniów z klasy 0a, 0b i 1d, którzy trenują w szachowej sekcji UKS-u. Na oba turnieje przybyło 70 zawodników. Nasi mali szachiści po raz pierwszy brali udział na tak wielkiej imprezie. Mimo stresu nie przestraszyli się przeciwnika. Bardzo dobrze zagrał Piotrek Kamiński (5pkt.), zajmując w silnej obsadzie, wysokie siódme miejsce w klasyfikacji generalnej. 12-sty był Tobiasz Duda (4pkt.), 14-sty Klemens Gawrysiak (4pkt.), 40-sty Jaś Kosieradzki (2pkt.).

Czas patriotów

 

190 km na rowerach

Kim był Henryk Dobrzański? Co przygnało go w okolice Przysuchy w 1940 roku? Czy oprócz zasług wojskowych, zapisał się jakimiś innymi osiągnięciami w annałach historii? Czy warto pamiętać o tej postaci? 

Na te i wiele innych pytań musieli znaleźć odpowiedź uczniowie, uczestniczący w rowerowej wyprawie „tropem niesfornego majora’”. Miała ona nie tylko wzbogacić jej uczestników w informacje o śledzonym bohaterze, ale przybliżyć go i jego ‚koleje’ przez współodczuwanie trudów przemieszczania się w zróżnicowanym terenie (Jego na koniu i naszych na rowerach). W ciągu dwóch dni członkowie Klubu Turystycznego „Żagli” pokonali dystans około 190 km!

Cele był jasne: aktywnie uczcić pamięć o walczących o naszą wolność, dać się porwać tłumowi ‘prawdziwych’ patriotów, którzy solidaryzują się z obrońcami ojczyzny, przelewają swój własny pot, dobrze się bawić oraz spędzić niezapomniane chwile, pokonując własne ograniczenia – pisze p. Hubert Dziuba o starcie naszych uczniów w warszawskim Biegu Niepodległości – największej imprezie biegowej w Polsce. – Wszystkim tym założeniom daliśmy radę sprostać!

Nasza reprezentacja wzięła także udział w jubileuszowym, 25. Biegu Konstytucji. Szkołę na biegu wspaniale reprezentowali: Feliks Poręba, Michał Sikora, Stanisław Kędzior, Jan Łukomski. Osiągnięte wyniki oraz emocje, które towarzyszyły nam na mecie pozwalają optymistycznie patrzeć na biegową przyszłość