Program wychowawczy

Mężczyzna, który buduje czyli żyć z celem 

Pod tym tytułem publikujemy e-book, w którym opisane są cztery kompetencje kluczowe dla pełnego rozwoju osoby.

KLIK – pobierz ebook

PROGRAM WYCHOWAWCZY

W szkole realizowany jest całoroczny program pracy nad nawykami:

WRZESIEŃ – PORZĄDEK

PAŹDZIERNIK – PRACOWITOŚĆ

LISTOPAD – MĘSTWO

GRUDZIEŃ – WYTRWAŁOŚĆ

STYCZEŃ – PRZYJAŹŃ

LUTY – HOJNOŚĆ

MARZEC – ODPOWIEDZIALNOŚĆ

KWIECIEŃ – POSŁUSZEŃSTWO

MAJ – SZCZEROŚĆ

CZERWIEC – RADOŚĆ

 

Rodzice otrzymują co miesiąc opis oraz konkretne wskazówki, w jaki sposób można wdrażać dobre nawyki u syna. Celem programu wychowawczego jest pomoc uczniom w kształtowaniu charakteru i przygotowaniu ich do podjęcia wyzwań dorosłego życia.

Oto przykładowe rozpisanie programu wychowawczego na jeden z miesięcy roku szkolnego

 

Program wychowawczy na listopad – Męstwo

 

Klasy 0-3

Hasła tygodniowe: Lubię trudne zadania. Nie zniechęcam się łatwo. Zamiast płakać i narzekać – rozmawiam. Stawiam sobie ambitne cele.

Pobożność: Modlę się za zmarłych.

 

Klasy 4-6

Hasła tygodniowe: Walczę o rzeczy, które są wartościowe. Jem wszystko, co mi podają. To co wartościowe, nie przychodzi łatwo, ale nie poddaję się trudnościom. Ofiarność czyni nas odważnymi.

Pobożność: Nigdy nie zapominam o codziennej modlitwie.

 

Robić rzeczy łatwe potrafi każdy, jednak na podejmowanie wyzwań wymagających trudu, decydują się tylko osoby dojrzałe, waleczne, mężne. W życiu wielokrotnie spotykamy się z skomplikowanymi sytuacjami: konieczność odrobienia zadań domowych, wypełnienie własnych obowiązków w domu, niesmaczna zupa, brak zabawek, nieprzyjemne zajścia z kolegami, niezręczne sytuacje wynikające z naszych własnych pomyłek, przegrana w piłkę, itp. Wszystkim tym sytuacjom można jednak sprostać. Historie wielu bohaterów: rycerzy, żołnierzy, świętych ukazują nam, jak można żyć mężnie i wykonywać niełatwe rzeczy, pomimo braku chęci i licznych trudności. Właśnie takimi ludźmi chcielibyśmy być. Ludźmi, którzy nie poddają się trudnościom i potrafią iść naprzód, mimo wielu przeszkód pojawiających się na drodze.

Odrabianie zadań domowych przypomina prawdziwą kuźnię ludzi walecznych. Zaczynam od zadań trudnych i dopiero po uporaniu się z nimi, gdy siły już opadają, przechodzę do zadań łatwiejszych. Taki sposób postępowania hartuje moją wolę i przygotowuje mnie do podjęcia trudnych zadań.

Męstwo możemy ćwiczyć także w czasie posiłków. Nie zawsze smakują nam potrawy podawane na stół, nie zawsze ich dobór jest idealny, dostosowany do naszego gustu. Każdy przecież ma inne upodobania. Rozumiemy jednak, że dla naszego zdrowia dobrze jest jeść wszystkie potrawy w odpowiedniej ilości. Dlatego osoba mężna nie grymasi, nie narzeka i zjada wszystko, aż do końca, ponieważ nie pozwala, by kierowała nią chwilowa niechęć. Męstwo oznacza także prawdę i poznanie siebie. Nie nakładam na talerz zbyt dużo i nie proszę o dokładkę, jeśli nie mam pewności, że będę mógł zjeść wszystko.

Okazji do ćwiczenia męstwa jest wiele, choćby wtedy, gdy odczuwamy ból. Kiedy coś trochę nas boli, przytrafiło nam się małe zadrapanie czy lekki upadek, nie musimy od razu narzekać. Gdy stanie się coś poważniejszego mówimy o tym rodzicom w domu lub nauczycielowi – jeśli zdarzenie miało miejsce w szkole. Potem myjemy ranę, przylepiamy plaster i zapominamy o sprawie. Zabawa może toczyć się dalej i nie warto wspominać poniesionych ran. Być mężnym oznacza nie narzekać, lecz rozwiązywać problemy.

Umiejętność stawiania sobie ambitnych celów jest niezwykle potrzebna w życiu. Tylko ten, kto potrafi mierzyć wysoko może wspiąć się na szczyt. Dlatego też powinniśmy stawiać sobie cele ambitne, choć dostosowane do naszych możliwości w wielu cnotach, jak np.: umiejętność dzielenia się z innymi.

Cnota męstwa sprawia, że człowiek staje się szczęśliwszy i bardziej zadowolony, gdyż wiele spraw życiowych udaje mu się rozwiązać pomyślnie, a o niepowodzeniach szybko zapomina.