Nauczyciel odprawił Mszę – Ksiądz Adam Sołomiewicz w ŻAGLACH

• Autor: Żagle
  • 12 lutego 2018

„Cześć, pamiętasz mnie? Siedem lat temu uczyłem cię geografii”. Takie słowa usłyszało wielu uczniów, gdy w poniedziałek 5 lutego ksiądz Adam Sołomiewicz przeszedł się korytarzami naszej szkoły. 29 kwietnia 2017 roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk ks. Kardynała Giuseppe Bertello w bazylice św. Eugeniusza w Rzymie. Dobrze wspomina pracę w „Żaglach”, więc postanowił nas odwiedzić.
Na mszy, którą odprawił w dniu wizyty, ławki były pełne. „Najlepiej pamiętam jak ksiądz, a wtedy pan Adam zorganizował dla naszej klasy konkurs ze znajomości wszystkich stolic świata.” Mówi Michał Siekański, obecny student, który znał księdza jeszcze jako nauczyciela. „ Konkurs trwał 15 tygodni; na tyle samo obszarów podzielił mapę świata. Każdego kolejnego tygodnia pisaliśmy kartkówkę z innego obszaru. Tych, którzy mieli najwięcej punktów, pan Adam zabrał do salonu mercedesa położonego w Aninie. To była super inicjatywa.” Później, gdy pan Sołomiewicz uczył religii, również zorganizował zawody. Uczniowie zbierali punkty, które dostawali za pytania, ciszę, czy prace domowe. Jako nagroda czekało na nich trofeum – puchar religii.

Urządzanie konkursów nie było jedynym sposobem prowadzenia lekcji. Razem z uczniami podstawówki zbierał liście, tworzył mikroświaty w słoikach, lepił z plasteliny. Do tej pory pamięta, jak kupił w sklepie 51 kg plasteliny w 17 kolorach.
Ksiądz Sołomiewicz mówi, że doświadczenie, jakie zdobył podczas nauki w „Żaglach” pomogło mu w podjęciu decyzji o jego dalszej drodze. „Byłem otwarty na kapłaństwo, na wyjazd do Rzymu. Ucząc religii zorientowałem się, że mam dużo do nauczenia się w kwestii tłumaczenia wiary. Teraz, gdy jestem kapelanem w „Wierchach”, położonej w Krakowie bliźniaczej do „Żagli” szkole, mogę stwierdzić, że nauka u was bardzo mi pomaga.”
Jako kapłan Prałatury Opus Dei, ks. Adam pełni obecnie posługę w Ośrodku Akademickim „Barbakan” w Krakowie. Dziękujemy za wszystko i życzymy powodzenia!
Autor: Franciszek Stokłosa (3Gb)