Love story z Chrystusem w roli głównej. Po konferencji “Wierzący nastolatek – zagrożony gatunek?”

• Autor: bartosz-rygalski
  • 4 maja 2021

Bardzo dziękuję szkole ŻAGLE za tą konferencję, która od początku do końca została przygotowana profesjonalnie, od zaproszeń i przypomnień mailowych i SMS począwszy (nie dało się o niej zapomnieć), poprzez właściwy dobór prowadzących dziennikarzy radiowych, na doskonałym wyborze doświadczonych ekspertów skończywszy.

Zaproszeni goście dali uczestnikom dużo nadziei, motywacji i podali mnóstwo pomysłów na to, jak pomóc nastolatkom trwać w wierze. Nie sposób wymienić tutaj je wszystkie, dlatego tych, którzy nie brali udziału w spotkaniu online, zachęcam do obejrzenia całości nagrania na YouTube – Wierzący nastolatek-gatunek zagrożony? – konferencja

Eksperci podkreślili, że „nasiąkanie” wiarą zaczyna się od dziecka, od obserwowania i naśladowania przez dzieci postaw rodziców. Warto więc dla dobra dzieci unikać ostrego krytykowania przy nich niechlubnych epizodów z życia Kościoła, po to, aby nie utwierdzały się w przekonaniu, że Kościół nie jest godny zaufania. Warto odpowiadać na wszystkie pytania dzieci, nawet te najbardziej kłopotliwe, aby tym samym zwiększyć swoją szansę na to, że jako nastolatkowie zwrócą się do rodziców ze swoimi dylematami.

Warto również zadbać o przebywanie w chrześcijańskim środowisku – o szkołę, wspólnotę, grono znajomych, aby młodzi ludzie mieli potwierdzenie, że chrześcijaństwo to szersze zjawisko, że takich rodzin jest więcej, że ich rodzice nie są jakimiś „dinozaurami” czy „dziwolągami”. Niezwykle istotne dla podtrzymywania wiary współczesnej młodzieży jest mądre i roztropne wsparcie kapłanów, czy to w przestrzeni internetowej czy w realu, w formie dostosowanej do potrzeb młodych ludzi. Kapłanów, którzy aktywnie słuchają, co ma do powiedzenia młodzież i są otwarci na trudne pytania. W takich szkołach jak The Heights w USA czy jej bliźniacza szkoła ŻAGLE kapelani wspierają uczniów nie tylko poprzez „tworzenie aury trudnych pytań“, lecz także poprzez maksymalne ułatwianie im dostępu do sakramentów, bez przymusu, w pełnej wolności.

Przez całą dyskusję przewijała się jedna główna myśl: Wychowanie naszych dzieci do wiary powinniśmy zacząć od samych siebie, dając im świadectwo własnej żywej wiary, która nie jest zbiorem nakazów i zakazów, tylko radosną przygodą z Chrystusem w stylu „love story”.

Joanna Kurpiewska (mama Ignacego – początkującego nastolatka)