Kształcą szeroko – Wizyta 2L na Uniwersytecie Nawarry

• Autor: Szkoła Żagle
  • 17 grudnia 2017

Zwróciło moją uwagę, że na tej uczelni starają się, aby ułatwić wejście w pracę zawodową absolwentom – powiedział Janek Kacprzak po powrocie z wyjazdu do Pampeluny. Nasi licealiści spędzili tydzień w Hiszpanii, a głównym celem było poznanie Uniwersytetu Nawarry. – Wszystkie wydziały są większym lub mniejszym stopniu połączone z biznesem – dodaje Janek. – Na wielu kierunkach są kursy nie związane tematycznie ze studiami, np. marketing na designie, połączenie dziennikarstwa z marketingiem. Zwraca uwagę, że kształcą szeroko – mówi Franciszek Łoza – unika się tu bardzo wąskich specjalizacji, a nawet na TECNUN (Technical University – Politechnika, która jest filią Nawarry) w San Sebastian są też takie przedmioty jak antropologia czy literatura.
– Po tamtejszym wydziale inżynierii oprowadzał nas pracujący tam od wielu lat Polak dr Adam Podhorski – mówi Nikodem Ilczyszyn.
– Wydział ten znajduje się w zagłębiu biznesowym, studenci współpracują z firmami i mają możliwość zarabiania jeszcze będąc na uczelni – zauważa Krzysztof Srebro.
Był też czas wolny, wykorzystany m.in… na kąpiel w oceanie.
– Temperatura powietrza wynosiła 20 stopni, ale woda była bardzo zimna, jednak kilku z nas oraz nasi opiekunowie (pp. Hygin Paterna i Michał Marszał) zanurzyło się w niej – mówi Nikodem.
Chłopcy zwiedzili również wspaniałą katedrę w Burgos.
– Budowano ją 400 lat – opowiada Franciszek Łoza – dominujący styl to gotyk, ale są też kaplice barokowe, rokokowe, a nawet jedna romańska, będąca pozostałością stojącego tu wcześniej kościoła.