Kosmiczne osiągnięcia – Żagle Team w finale Zero Robotics w Turynie

• Autor: Żagle
  • 9 lutego 2018

„Team Żagle” składa się z siedmiu osób. W jego skład wchodzą: kapitan Piotr Trzaskowski , analitycy Adam Gaik, Karol Kłaput i Krzysztof Olszak oraz programiści: Paweł Nagórko i Jordan Parviainen. Mentorem naszej grupy jest pan Andrzej Nagórko. Jako jedyna polska drużyna bierzemy udział w międzynarodowym turnieju drużyn ze szkół średnich o nazwie Zero Robotics ,który polega na programowaniu robotów – eksperymentalnych satelit SPHERES (Synchronized Position Hold Engage and Reorient Experimental Satellites) znajdujących się wewnątrz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej(ISS) i jest organizowany przez Laboratorium Systemów Kosmicznych Massachusetts Institute of Technology (MIT). Pierwsze etapy turnieju, do półfinału włącznie, rozgrywane są na symulatorach dostępnych za pośrednictwem  internetu, po czym następuje wybór finalistów, którzy współzawodniczą, programując autonomiczne satelity znajdujące się na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, obsługiwane przez kosmonautów w warunkach mikrograwitacji. Przebieg rywalizacji można obserwować on-line, za pośrednictwem kamery umieszczonej na ISS. Zadania, które mają wykonywać satelity, są inspirowane rzeczywistymi problemami będącymi przedmiotem zainteresowania NASA i MIT. W konkursie mogą brać udział drużyny (5-20 uczniów i opiekun) ze Stanów Zjednoczonych, krajów członkowskich Europejskiej Agencji Kosmicznej (European Space Agency-ESA), Australii i Rosji. W pierwszym etapie konkursu (3D Competition) nasza drużyna (Żagle) zajęła 3 miejsce, pokonując 163 inne drużyny, w tym 75 zespołów ze Stanów Zjednoczonych .Dzięki wysokiej pozycji, w kolejnym etapie konkursu (Alliance) — tzw. półfinał obejmujący rywalizację sojuszy złożonych z 3 drużyn – zespół Żagli uzyskał status drużyny wiodącej, dobierając do sojuszu dwie, niżej sklasyfikowane drużyny partnerskie ze Stanów Zjednoczonych i Niemiec. We współpracy z naszymi kolegami z koalicji wypracowaliśmy sobie drugie miejsce w tabeli. Warto było

o nie walczyć, gdyż pierwsze i drugie miejsce dawało automatyczny awans do półfinału etapu określanego jako „World Championship Final”. Niestety nie udało się nam utrzymać na zamierzonej pozycji .Znaleźliśmy na trzecim miejscu tabeli co było spowodowane pechową porażką o 0,003 punktu z drużyną „NPL”, która zajęła nasze drugie miejsce w tabeli. Tegoroczne finały Zero Robotics były organizowane w trzech miastach na świecie. W tym roku padło na Boston, Turyn i Sydney. Wybraliśmy Turyn i ruszyliśmy do walki z optymistycznym nastawieniem. Przez cały konkurs nie „spadliśmy” poniżej czwartego miejsca, więc mieliśmy nadzieją na sukces. Finały w Turynie rozpoczęły się naszym zwycięstwem. Względnie szybko pokonaliśmy przeciwników w grupie i w ćwierćfinale. Problemy rozpoczęły się w półfinale. Niespodziewanie, dotąd niezawodne „sfery” zaczęły wpadać w ziemię i uzyskiwać ujemne punkty. Było to spowodowane nie jak myśleli organizatorzy, błędami w naszym kodzie, lecz problemami technicznymi na stacji ISS. Mimo późniejszego naprawienia problemu ,nie powtórzono naszych meczy. Skutkowało to odpadnięciem z rywalizacji i lekkim zawodem z naszej strony. Walkę zakończyliśmy w półfinałach co oznacza że nie można dokładnie określić miejsca które zajęliśmy. Wiemy że jest to od 3 do 6 miejsca na świecie. Niezależnie od wyniku konkurs ten był dla całej drużyny niezapomnianym przeżyciem. – W konkursie Zero Robotics reprezentacja Żagli startowała po raz czwarty, trzeci raz awansując do finału. W skład drużyny weszli uczniowie trzecich klas gimnazjalnych – stara gwardia odeszła na studia. Mimo to zawody zakończyliśmy na najwyższym z dotychczas zajętych miejscu. Jest to zasługa całej drużyny, ale szczególnie najciężej pracującego kapitana – Piotra Trzaskowskiego. Już teraz zaczynamy przygotowania do startu w przyszłorocznych zawodach. W szczególności zaczynamy nabór do drużyny, do której zapraszamy uczniów od drugiej klasy gimnazjalnej wzwyż. Wszystkich zainteresowanych zachęcam do kontaktu, szczegóły już wkrótce. – pan Andrzej Nagórko, opiekun zespołu.

Autor: Adam Gaik (3Ga)

Współpraca: Piotr Trzaskowski (3Gb)