Dzieje się w kosmosie. Co wiadomo o Zero Robotics?

• Autor: Żagle
  • 14 listopada 2018

Dzieje się w kosmosie. I co więcej?
Co wiadomo o Zero Robotics

Jak co roku od 5 lat uczniowie ŻAGLI biorą udział w konkursie Zero Robotics. Informacja ta pojawia się w Tygodniku regularnie. Wiadomo, że chodzi o minisatelity, wiadomo, że finał rozgrywa się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, wiadomo, że już bywaliśmy w finale… i co dalej?

Po pierwsze – jest to konkurs programistyczny. Oznacza to tylko, że nic nie konstruujemy, a jedynie sprawiamy, by coś zadziałało. Po drugie – cele i zasady, które co roku są inne. W tegorocznej edycji zadanie polega na tym, że satelita kontrolowana przez nas ma odholować inną uszkodzoną satelitę znajdującą się po drugiej stronie pola kosmicznego złomu.

Co w takim razie jest wyzwaniem? Znalezienie optymalnego rozwiązania problemu, który człowiek rozwiązuje intuicyjnie. Napisanie programu, który rozwiąże problem sprytniej niż po prostu sprawdzając po kolei wszystkie możliwe opcje (jest ich i tak za dużo), stanowi niełatwe wyzwanie.

Konkurs trwa, znamy zasady, więc interesują nas osiągnięcia szkolnej drużyny. O niej też już słyszeliśmy. A jakie są liczby?

2 drużyny z Polski biorą udział w tym roku

3 – to nasze miejsce w rankingu po fazie 3D

5 raz startujemy w konkursie

6 osób liczy nasz zespół: Piotr Trzaskowski (kapitan), Krzysztof Olszak, Paweł Nagórko, Adam Gaik, Atanazy Gawrysiak, Mikołaj Salamon

207 drużyn z całego świata

339 linii kodu wysłanych w fazie 3D

To wszystko ma skutkować jak najwyższą pozycją w rankingu. Ale co on daje, skoro nie jest to jeszcze finał?

Właśnie rozstrzygnęła się faza 3D (czyli trzecia z czterech), w której 84 najlepsze zespoły dobiorą się w trzy drużynowe koalicje, aby wspólnie zawalczyć o miejsce w finale. Pozycja trzecia zajmowana przez naszą drużynę oznacza, że dostaliśmy się do kolejnej fazy. Wyniki oznaczają również, że Team Żagle będzie przewodził koalicji, która zostanie dobrana jutro. Zasady zakładają, że druga drużyna z koalicji ma być z innego kontynentu niż pierwsza. Znacznie zawęża to możliwość wyboru koalicjanta. Co więcej, drużyny z miejsc nieparzystych dobierają sobie tylko drużyny z miejsc nieparzystych, a pierwszych 6 drużyn nie może zawierać koalicji między sobą, więc do wyboru pozostaje nam tylko kilku kandydatów. Najwyżej z nich znajduje się zespół Tachyons (Saratoga, USA), później The Quark Charm (Branchburg, USA) i OverExtendedProgramming (Peoria, USA). Pozostał jednak pewien niedosyt.

Link do leaderboardu – [KLIK]

Link do zasad – [KLIK]

„GLHF – Good luck and have fun!”
Autor: Paweł (uczeń klasy 1LOa)