Strzał w dziesiątkę - Znakomity wynik "Żagli" w konkursie CanSat

9,3 punktów na 10 możliwych zdobyła nasza ekipa za opracowanie Critical Design Review (CDR) w ramach międzynarodowego konkursu CanSat.
Europejska Agencja Kosmiczna co roku organizuje konkurs CanSat, polegający na  skonstruowaniu minisatelity, mieszczącego się w puszce po napoju i wystrzeleniu go w przestrzeń – wyjaśnia członek zespołu, Jan Kacprzak z 2LO. W tym roku po raz pierwszy udział w tym konkursie bierze nasza drużyna Sailsteam złożona z młodych zapaleńców: uczniów szkoły podstawowej, gimnazjum oraz liceum.
Będziemy rywalizować z podobnymi drużynami z całej Europy. Zadanie każdej drużyny polega na zaprojektowaniu i skonstruowaniu minisatelity mającego zmieścić się w puszce po napoju, opracowanie oprogramowania do zbierania i analizy danych, zapewnienie dobrej komunikacji radiowej ze stacją naziemną oraz bezpiecznego powrotu satelity na ziemię. Podczas zawodów, które odbędą się w dniach 13-16 kwietnia, gotowe satelity wynoszone są za pomocą rakiety lub balonu na wysokość ok. 3 km. Każdy satelita musi wykonać pewne zadania badawcze.
Nasz satelita będzie mierzył temperaturę oraz ciśnienie powietrza. Dzięki tym danym będziemy mogli obliczyć wysokość satelity w funkcji czasu. Oprócz tego skonstruujemy i umieścimy w satelicie spektrometr optyczny, który będzie używany w naszej misji do uzyskania pomiarów widma światła w powietrzu podczas spadania satelity.
Wybraliśmy tę misję, ponieważ uważamy, że spektrometry optyczne dostępne na rynku są zbyt drogie, zbyt niezgrabne lub zbyt kruche. Udana praca naszego spektrometru w misji CanSat byłaby dowodem na to, że nasze urządzenie nie posiada żadnej z tych wad.
Tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej o naszym projekcie zapraszamy na naszą stronę - [KLIK]